Traktörlerinizin yakıt tüketimini nasıl azaltırsınız?

Traktörlerinizin yakıt tüketimini nasıl azaltırsınız?

Traktörünüzün yakıt tüketimini nasıl azaltırsınız?


Yakıt tüketimi, özellikle benzin fiyatı yükseldiğinde işletmeniz için önemli bir maliyet olabilir. Litre başına fiyatı düşüremeseniz de tavsiyelerimize uyarak yakıt tüketiminizi azaltabilirsiniz. Bu yazımızda, optimum yakıt tüketimi için önerdiğimiz traktör lastiklerinin de üstünde duracağız.

Tarlada yakıt tüketimi nasıl azaltılır?

Tarlada kullanım için yakıt tüketiminizi optimize etmenin birkaç yolu vardır.

Lastik basıncını ayarlayın

Aracınızın tarlada iyi çekiş gücüne sahip olmasını sağlamak için traktör lastiklerinizin doğru basınca, yani yükü taşıyabilecek mümkün olan en düşük basınca ayarlanması büyük önem taşır. Bu neden önemlidir? Çünkü düşük basınçta lastiğin ayak izi daha büyük olacak ve bu da daha iyi çekiş gücü sağlayacaktır. Bunu yaparken traktörünüzün gereksiz enerji tüketmesine yol açan kayma oranını azaltacak ve bu nedenle yakıt tüketiminizi azaltacaksınız.

Bunu gerçekleştirmek için tarlada düşük basınç sağlayan MICHELIN AXIOBIB2 lastiği gibi MICHELIN Ultraflex teknolojisine sahip traktör lastiklerini tercih edebilirsiniz.

Merkezi Lastik Şişirme Sistemi (CTIS) Kullanın

Yakıt tüketiminizi azaltmak için yol kullanımı tarladakinden daha yüksek bir basınç gerektirdiğinden, yoldan tarlaya veya tam tersi geçerken kabininizden ayrılmadan basıncınızı kolayca ayarlamak için CTIS’i (Merkezi Lastik Şişirme Sistemi) kullanabilirsiniz.

Henüz buna sahip değilseniz, 30 yılı aşkın bir süredir bu teknolojide uzman olan bağlı şirketimiz PTG'den bunu temin edebilirsiniz*: CTIS uzmanıyla iletişime geçin

Optimize edilmiş bir yakıt tüketimi için ctis ile basıncınızı kolayca ayarlayabilirsiniz

optimize edilmiş bir yakıt tüketimi için ctis ile basıncınızı kolayca ayarlayabilirsiniz

Traktörünüzün doğru dengelendiğinden emin olun

Ağırlığın raktörünüzün gücüne ve çekilen alete göre doğru şekilde dağıtılması da yakıt tüketiminizi azaltabilir. Bunu yapmak için, örneğin tekerlek balastları ile öne ağırlık eklemeniz gerekebilir. Doğru denge ile çekiş gücünüz optimize edilmeli, gereksiz yakıt tüketiminden kaçınılmalı ve maddi olarak tasarruf edilmelidir.

Traktörünüzün yükünün ne olduğundan emin değil misiniz? MICHELIN AGROPRESSURE aracımıza bir göz atın: aracımız sadece birkaç tıklamayla, 9000’in üzerinde traktör ve uygulama verisinden oluşan veritabanı sayesinde aks yükünü sizin için tahmin eder. Böylece, bir aks ölçeğine veya kantara ihtiyaç duymadan, lastiklerinizi yükünüz için en uygun basınca kadar şişirebilir ve tarladaki yakıt maliyetinizi optimize edebilirsiniz.

Lastik aşınmasına dikkat edin

Lastik ne kadar az aşınırsa, diş bloklarının yüksekliği o kadar yüksek ve çekiş gücü performansı o kadar iyi olur.

Traktörünüzü çoğunlukla çekiş gücünün gerekli olduğu tarlada kullanıyorsanız,kaymayı azaltmak için lastiklerinizin aşınmasını kontrol etmeniz ve gerektiğinde bunları değiştirmeniz önemlidir, aksi takdirde aşırı yakıt tüketimine neden olabilir

Traktör düzgün şekilde balastlandı

Traktörünüzün uygun şekilde balastlandığından emin olun

Yolda yakıt tüketimi nasıl azaltılır?

Lastik basıncını ayarlayın

Çekiş gücünü iyileştirmek için tarlada basıncın düşük olması gerekirken, yolda tam tersine ihtiyaç duyulur: pürüzsüz asfalt yüzeyi hususunda gereğinden fazla yakıt tüketmemek için düşük yuvarlanma direnci tercih edilir. Bunu başarmak için tarladakine kıyasla basıncı artırmanızı öneririz.

Hızınızı azaltın

Binek araçlarda olduğu gibi, ne kadar hızlı sürerseniz o kadar fazla yakıt tüketirsiniz. Yol yönetmelikleri veya yükünüz konusunda sınırlı olduğunuz maksimum hızda sürme yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.

Biraz daha yavaş sürerek yakıt tasarrufu yapabilirsiniz. Bu, yolculuğunuzu biraz daha uzatacak, ancak yakıt tüketiminizi azaltacaktır. Tasarruf her yolculuk için minimum görünebilir, ancak yıl içinde toplandığında kayda değer olabilir.

Yakıt tüketimini azaltmak için yoldaki hızınızı azaltın

yakıt tüketimini azaltmak için yoldaki hızınızı azaltın

Stratejik yakıt tüketimi için hangi MICHELIN traktör lastikleri?

Michelin olarak çiftçilerin özel kullanımlarına uygun, beklenen performansı ve gerekli yakıt tüketimini sağlayan lastik serisi sunmak için çiftçilerin ihtiyaçlarını inceledik. Kullanımınıza bağlı olarak, daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki uygun lastiğe tıklayın.

Zamanınızın çoğunu tarlada, bazen zor koşullarda geçiriyorsanız ve optimize edilmiş çekiş gücü ve üretim arıyorsanız

Zamanınızın %80'ini yolda, %20'sini tarlalarda, çok zor olmayan koşullarda geçiriyorsanız:

Yoldaki ve tarladaki performans arasında iyiuyuşma sağlayan bir traktör lastiğine ihtiyacınız varsa:

Yasal Bildirimler

* VF (Çok Yüksek Fleksiyon) olmayan lastiğe kıyasla


Daha fazla tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Lastik seçim kılavuzumuzu keşfedin.

Güncel olmayan bir Web Tarayıcısı kullanıyorsunuz.

Web sitesi tarafından desteklenmeyen bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Bu, bazı işlevlerin amaçlandığı gibi çalışmayabileceği anlamına gelir. Bu durum, sitede gezerken garip davranışlara neden olabilir.

Bu web sitesinden tam olarak yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya yükseltin/yükleyin

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+