Tweel lastik kullanıldığı ortama uyum sağlamak için formunu değiştirir

Kubota araç üzerindeki Michelin X® TWEEL™

MICHELIN TWEEL: HAVASIZ LASTİK



Yıllardır, geleneksel havalı lastikler, güvenilir ve verimli mobilite arayan sürücüler için tek seçenek olmuştur. Ancak, havasız lastiklerin kullanıma sunulmasıyla bu durum artık değişti. Tweel lastikleri, lastik endüstrisinde önemli bir teknolojik ilerlemeyi temsil ediyor. Patlamayan lastikler, geleneksel lastiklere göre çeşitli avantajlar sunar ve Ticari Çim Biçme Makineleri, Nokta Dönüşlü Yükleyiciler (SSL) ve diğer hafif inşaat ekipmanları, Kamyona Monte Forkliftler (TMF), ATV'ler ve UTV'ler, Golf ve Hizmet Arabaları ve çeşitli askeri uygulamalar gibi çok çeşitli makinelerle uyumludur.

Havasız lastik ile donatılmış yeşil alan bakım aracı KUBOTA

Michelin TWEEL lastiği sahada

HAVASIZ LASTİK NEDİR?

Kauçuktan yapılmış ve basınçlı hava ile doldurulmuş geleneksel lastiklerin aksine, havasız lastikler, aracın ağırlığını yukarıdan desteklemek için bir dizi esnek jant teline bağlı özel bir sırt kirişi kullanır.

Bu teknolojik gelişme sayesinde, dolgu bir lastikten ziyade havalı bir lastik gibi kullanılan ve hareket eden delinmez bir lastik üretildi. Michelin havasız lastik: "TWEEL” olarak adlandırıldı.



“TWEEL” NE DEMEK?

"TWEEL" terimi, Michelin havasız lastik serisine özel olarak verilen bir isimdir. İngilizce "TYRE" ve "WHEEL" kelimelerinin kkaynaştırılmasıyla oluşan bir sözcüktür. Bu konsept, Güney Carolina, Greenville'deki Michelin araştırma merkezinde hayata geçirildi.

X Tweel teknoloji odağı Yardım ve Tavsiye

X Tweel teknoloji odağı Yardım ve Tavsiye

MICHELIN TWEEL LASTİKLERİ NASIL ÇALIŞIR VE BİLEŞİMİ NEDİR?

Michelin Tweel Family of Products

MICHELIN TWEEL, komple, tek parça, tekerlek ve havasız radyal lastik ile donatılmış bir düzenektir.

Bu yenilikçi çözümün temel bileşenleri şunlardır:

  • Zorlu koşullarda uzun aşınma ömrü için

optimize edilmiş bir sırt tasarımı.

Yüksek darbe dayanımı ve esnek poli-reçine jant telleri, ağırlığı gerginlik dahilinde taşır ve darbeleri absorbe eder, sürüşü daha yumuşak hale getirmeye yardımcı olur ve lastik zıplamasını azaltan bir enerji aktarımı sağlar.

  • Tweel'i makineye bağlamak için güçlendirilmiş çelik bir göbek.

Bu teknoloji, şokları ve titreşimleri emen bir amortisör etkisi sağlar. Özel tasarlanmış sırt yapısı, jant telleri esnek ve deforme olabilecek şekilde tasarlanmıştır, bu da zeminin dış hatlarına uyum sağlamalarına ve mükemmel çekiş, kavrama ve denge sağlamalarına olanak tanır.

Düzeneği monte etmek için ayrıca özel bir donanıma gerek duyulmaz. Ayrıca, takıldıktan sonra sürekli olarak izlenmesi gereken bir hava basıncı yoktur.

MICHELIN HAVASIZ LASTİĞİN SUNDUĞU AVANTAJLAR NELERDİR?

Havalı olmayan lastikler (NPT) olarak da bilinen havasız lastikler, geleneksel havalı ve dolgu lastiklere göre çeşitli avantajlara sahiptir. Bazı temel avantajları:

Tweel sayesinde sürekli olarak izlenmesi gereken hava basıncı yoktur

Bakım istemez

BAKIM İSTEMEZ

Michelin X® TWEEL™ havasız radyal lastik, mevcut lastik ve jant tertibatının yerini alan tek bir ünitedir. Karmaşık montaj ekipmanlarına gerek yoktur ve bir kez takıldıktan sonra takip edilmesi gerektiren hava basıncı yoktur.

Tweel’in sunduğu kullanım kolaylığı ve stabilitenin tadını çıkarın

Kullanım kolaylığı ve stabilite

RAHATLIK VE STABİLİTE

Poli-reçine jant telleri içindeki benzersiz enerji transferi, olağanüstü konfor ve yol tutuş özellikleri sağlarken, havalı lastiklerle ilişkili "zıplama" ve dolgu lastiklerin verdiği sertlik hissini azaltmaya yardımcı olur.

Tweel sayesinde artık lastik patlama derdine son

Patlama yok, iş süresi kaybı yok

PATLAMA YOK, İŞ SÜRESİ KAYBI YOK

TWEEL havasız radyal lastik, havalı bir lastik gibi çalışacak şekilde tasarlanmıştır, ancak patlamış lastiklerle ilişkili rahatsızlık ve iş kaybı süresine neden olmaz.

Tweel sayesinde erken lastik aşınmalarını azaltın

Çevre Dostu Lastik

ÇEVRE DOSTU LASTİK

Havasız lastikler, örneğin onarılamaz bir patlak gibi nedenlerden kaynaklanan erken lastik arızalarını azaltmanızı ve lastik sırt ömrünü havalı* lastiklerin 2-3 katına kadar artırmanızı sağlar.

HANGİ ARAÇLAR MICHELIN TWEEL İLE UYUMLUDUR?

Michelin X® TWEEL™ lastiğimiz aşağıda belirtilen beş ana segmente ait makinelerinize takılabilir. Dahası, havasız lastikler özellikle verimlidir ve kontrolü sağlamak için yol tutuşunu korumanız gereken ve lastik patlaması konusunda endişelenmemeniz gereken engebeli arazilerde kullanım için idealdir.

Çim bakımı için Michelin Tweel havasız lastik

Çim alanlar için havasız radyal lastik

MICHELIN X® TWEEL™ ÇİM ALANLAR

Ticari Çim Biçme Makineleri ve diğer çim bakım makineleri için Havasız Radyal lastikler

MICHELIN X® TWEEL™ : UTV’ler için havasız lastikler

UTV Havasız lastikler

MICHELIN X® TWEEL™ UTV

ATV’ler ve Askeri Teçhizat için Havasız Radyal lastikler

Nokta Dönüşlü Yükleyiciler ve hafif inşaat araçları için havasız radyal lastikler

Hafif inşaat Araçları için MICHELIN Tweel

MICHELIN X® TWEEL™ SSL

Nokta Dönüşlü Yükleyiciler ve hafif inşaat araçları için havasız radyal lastikler

Golf Arabaları için MICHELIN X® TWEEL™

MICHELIN X® TWEEL™: Golf Arabaları ve Hizmet araçları

MICHELIN X® TWEEL™ ÇİM ALANLAR

Golf Arabaları ve Hizmet Arabaları için Lastikler

Kamyona Monte Forkliftler için Michelin havasız lastik

Kamyona Monte Forkliftler için Tweel

MICHELIN X® TWEEL™ TMF

Kamyona Monte Forkliftler için lastikler

MICHELIN TWEEL SERİLERİNDEN BİRKAÇINI KEŞFEDİN

Farklı Tweel serilerimiz, farklı ihtiyaçlarınıza, nokta dönüşlü mini yükleyici, malzeme taşıma araçları, UTV, ... gibi araç ve makinelere uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Ürün serilerimizden bazılarını keşfedin:

HAVASIZ LASTİKLERLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS)

HAVASIZ LASTİKLER İYİ MİDİR?

Lastik endüstrisinde önemli bir teknolojik ilerlemeyi temsil eden Tweel lastikler, 2012 yılından bu yana piyasada başarılı bir performans sergiliyor. Geleneksel lastiğe karşı geliştirilen bu alternatif, daha çevre dostu bir mobiliteyi, daha iyi yakıt verimliliğini, daha dayanıklı lastikleri ve özellikle patlamayan lastikleri dikkate almamızı sağlıyor.

HAVASIZ LASTİKLERDE DİKKATE ALMAMIZ GEREKEN NOKTALAR NELERDİR?

Havalı olmayan lastikler olarak da bilinen havasız lastikler, hava basıncını gözetme ihtiyacını ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır. Ancak, diğer tüm lastikler gibi, havasız lastikler de uygun performans ve uzun ömürlülüğü sağlamak için yine de biraz inceleme ve dikkat gerektirir. Örneğin;

sırt aşınması, kir ve birikinti, araç mekanik düzen ayarı, yükleme kapasitesi ve saklama.

BİNEK OTOMOBİLLER İÇİN HAVASIZ LASTİKLER VAR MI?

MICHELIN, binek otomobil ve hafif ticari araçlar için MICHELIN UPTIS adı ile havasız lastiğin bir prototipini geliştirdi.

TWEEL VE UPTIS ARASINDAKİ FARK NEDİR?

MICHELIN UPTIS (Benzersiz Delinmez Lastik Sistemi) ve Michelin Tweel, Michelin tarafından geliştirilen yenilikçi lastik teknolojileridir, ancak tasarım ve işlev açısından birbirinden farklıdırlar.

MICHELIN UPTIS, binek otomobiller ve hafif kamyonlar (karayolu taşıtları) için tasarlanmış havasız bir lastiktir, MICHELIN Tweel ise daha geniş bir arazi aracı yelpazesinde kullanılmak üzere uyarlanmıştır.

MICHELIN HAVASIZ LASTİKLERİNİ PİYASADA BULABİLİR MİYİZ?

Michelin'in yenilikçi teknolojisi Tweel, 2012 yılından bu yana piyasada satılmaktadır.

TWEEL LASTİKLERİNİ NEREDEN SATIN ALABİLİRİM?

Tweel ürün portföyümüzün tamamını bayilerimizde bulabilirsiniz.

POLİ-REÇİNE NEDİR?

Normalde piyasada bulduğunuz poliüretan ile aynı türde değildir. Poli-reçine yapısal poliüretandır. Poli reçine bu uygulama için özel olarak formüle edilmiştir.

TWEEL HAVASIZ RADYAL LASTİKLER, RADYAL LASTİKLER GİBİ KÜRLENEBİLİR Mİ?

Michelin, TWEEL® havasız radyal lastiklerin üretiminde kullanılmak üzere yüksek performanslı lastiklerinde kullandığı teknik kürleme süreçlerini uyarlamıştır. Ayrıca Michelin, TWEEL® ürünleri için tescilli döküm, enjeksiyon ve yapıştırma işlemleri geliştirmiştir.

TWEEL HAVASIZ RADYAL LASTİKLER ÖDÜL KAZANDI MI?

2012 yılından bu yana, TWEEL® Havasız Radyal lastikler ve ortak mucitleri 15'ten fazla ödüle layık görüldü.

  • 26 Nisan 2013 tarihinde 2013 Edison Ödülleri tarafından MICHELIN® X®TWEEL® SSL'ye Taşımacılık kategorisinde Gümüş Ödül takdim edildi. 7.156 başvuru arasından 131 başvuru Edison Ödül Komitesi tarafından finale layık görüldü. MICHELIN® X® TWEEL®, 12 kategoriyi temsil eden ve Thomas Alva Edison'un şahsında somutlaşan sebat ve mükemmelliği simgeleyen 42 kazanandan biri oldu.
  • MICHELIN® X®TWEEL® SSL, Equipment Today okuyucuları tarafından sektörün en yenilikçi ürünlerinden biri olarak 2013 Yılı Üstlenicilerin En İyi 50 Yeni Ürünü'nden biri olarak seçildi.
  • Ocak 2014'te Equipment World, 2014 İnovasyon Ödülleri için 2013 yılında "oyunun kurallarını değiştiren" beş inşaat ürününden birini seçti. MICHELIN® X® TWEEL® SSL, kazanan beş üründen biri olarak seçildi.
  • Michelin Americas Research and Development Corporation'da kıdemli araştırma görevlisi olarak çalışan Dr. Tim Rhyne, Nisan ayında devrim niteliğindeki MICHELIN® TWEEL® havasız radyal lastik teknolojisi üzerindeki çalışmalarından dolayı Engineering News-Record (ENR) editörleri tarafından 2014 yılının en iyi 25 Haber Konusu Yaratan Kimse arasına girdi. Ödül, "en zor sorunların üstesinden gelmek ve dünyamızı daha iyi bir yer haline getirmek için tutku, azim ve cesarete sahip" bireylere veriliyor.
  • Haziran 2014'te Michelin North America, Inc., Frost & Sullivan'ın Üretim Liderliği Konseyi tarafından MICHELIN® X® TWEEL® SSL için 2014 Manufacturing Leadership Awards Ürün Liderliği kategorisinde Üretim Liderliği Ödülüne layık görüldü. Ödüller 11 kategoride verildi ve küresel üretimin geleceğini şekillendiren şirket ve bireyleri taltif etti. Bunlar üretim şirketleri tarafından üstlenilen ve tamamlanan olağanüstü projeleri kabul ve takdir etmektedir. Manufacturing Leadership Community'ye göre, ödül kazananlar "çığır açan yenilikleri benimseyerek ve müşterilere eşsiz bir çeviklikle yanıt vererek" kendilerini öne çıkarıyor. En rekabetçi kategorilerden biri olan Ürün Liderliği ödülü, yeni pazarlar açan veya genişleten ezber bozan yeni ürünler sunan şirketleri ödüllendiriyor. Ödül sahibi, pazarları değiştiren ve yaratan öncü yeni ürünlere yol açan yeni fikirler üretme becerisini ortaya koymaktadır.
  • Mart 2015'te Michelin Tweel Technologies, MICHELIN® X® TWEEL® TURF için John Deere "Yılın İnovasyonu Ödülü"ne layık görüldü. Bu ödül, John Deere'a sağladıkları bir ürün veya hizmette yenilik sergileyen seçkin bir tedarikçi grubuna verilmektedir. Ödül seçimlerinde; yaratıcılık, uygulanabilirlik, işbirliği ve sonuç etkisi olmak üzere dört faktör değerlendirilmektedir. John Deere, şirketin tedarik tabanında inovasyonu teşvik etmek ve yaratıcı düşünen tedarikçileri ödüllendirmek için 2010 yılında tedarikçi inovasyon ödüllerini oluşturdu.
  • Ekim 2015'te MICHELIN® X® TWEEL® TURF™, 2015 Yılı Geleceği Yarat Tasarım Yarışması'nda Otomotiv/Taşımacılık kategorisinde Mansiyon Ödülüne layık görüldü. 60 ülkeden gönderilen 1.150'den fazla yeni ürün fikri arasından seçilen 22 birincilik ve mansiyon ödülüne layık görülenler, yedi kategoride yenilik, üretilebilirlik ve pazarlanabilirlik açısından değerlendirmeye tabi tutuldu. 2002 yılında NASA Tech Briefs dergisinin yayıncıları tarafından mühendislik alanındaki yenilikleri teşvik etmek ve ödüllendirmek amacıyla başlatılan Geleceği Yarat Tasarım Yarışması'na bugüne kadar dünya genelindeki mühendisler, girişimciler ve öğrencilerden gelen 10.000'den fazla ürün tasarım fikri katıldı. Derginin okuyucular ve yarışma sponsorlarından oluşan yayın kurulunda dünyanın dört bir yanından gelen 55'ten fazla jüri üyesi, Havacılık ve Savunma, Otomotiv/Taşımacılık, Tüketici Ürünleri, Elektronik, Makine/Otomasyon/Robotik, Medikal Ürünler ve Sürdürülebilir Teknolojiler kategorilerindeki başvuruları değerlendirdi.
TWEEL LASTİK NE ZAMAN, NEREDE VE KİM TARAFINDAN İCAT EDİLDİ?

Dr. Tim Rhyne, Michelin mühendisi ve ortak mucit Steve Cron ile birlikte 1990'ların sonunda Greenville S.C.'de bir öğle yemeğinde havalı lastik teknolojisine meydan okuma ve mobilitenin bu temel bileşeni için yeni ve devrimci konseptler keşfetme fikrini ortaya attı. 1999, 2000 ve 2003 yıllarında konseptin çeşitli yönleri üzerinde patentler alınmaya başlandı.

MICHELIN İLK PROTOTİPİ NE ZAMAN TANITTI?

Takip eden on yıl boyunca, mühendisler TWEEL® Havasız Radyal lastiğin çeşitli prototipleri üzerinde özenle çalıştılar ve 2005 yılında ürün nihayet Detroit Michigan'daki Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı'nda iBOT tekerlekli sandalye ve Segway Concept Centaur Human Transporter üzerinde sergilendi. Nokta dönüşlü yükleyiciler için X® TWEEL® SSL'nin ticari lansmanı Temmuz 2012'de gerçekleştirildi.

HAVASIZ LASTİKLERİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Eşit diş derinliğinde bir havalı lastiğin 2-3 katı kadar uzun bir aşınma ömrü sağlamak üzere tasarlanmış yüksek performanslı bileşikler ve verimli bir yola temas alanı.

TWEEL LASTİKLER ONARILABİLİR Mİ ?

Bir teknisyen, çatlağın daha fazla yayılmasını durdurmak için poliüretan çatlak ucunu körelterek kısmen yırtılmış jant tellerini onarabilir ve bir kez onarıldıktan sonra bu işlem, yırtık veya kesilmiş jant telinin ömrünü potansiyel olarak iki katına çıkarabilir.

contact-us-white
İlginizi çekti mi? Bizimle iletişime geçin!

Havasız lastikler hakkında ayrıntılı bilgiler mi almak istiyorsunuz? Tweel lastiğe geçmeye ikna oldunuz mu? Bizimle iletişime geçin!

UPTIS: La Poste araçlarında MICHELIN havasız lastikler

MICHELIN UPTIS prototipi

UPTIS: La Poste araçlarında MICHELIN havasız lastikler

MICHELIN UPTIS prototipi

UPTIS prototipi hakkında bilgiye mi ihtiyacınız var?
UPTIS prototipi hakkında bilgiye mi ihtiyacınız var?

Güncel olmayan bir Web Tarayıcısı kullanıyorsunuz.

Web sitesi tarafından desteklenmeyen bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Bu, bazı işlevlerin amaçlandığı gibi çalışmayabileceği anlamına gelir. Bu durum, sitede gezerken garip davranışlara neden olabilir.

Bu web sitesinden tam olarak yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya yükseltin/yükleyin

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+