Lastik değişimi traktör lastikleri ne zaman değiştirilmeli?

Traktör lastiği değişimi: ne zaman değiştirmeli

Lastik değişimi: traktör lastikleri ne zaman değiştirilmeli?

Akıllıca gerçekleştirildiğinde, lastik değişimi her kullanımda traktörünüzün performansını en üst düzeye çıkarabilir ve üretkenliğinizi artırabilir. Peki lastikleri ne zaman değiştirmelisiniz? Performanslarını nasıl optimize edebilirsiniz? Herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Yanıtları öğrenmek için okumaya devam edin.

Traktör kullanımına bağlı lastik değişimi

Muhtemelen tahmin edeceğiniz üzere traktörde lastik değişiminin en yaygın nedenlerinden biri, faaliyetlerdeki ihtiyaçlarınızı karşılamaktır. Örneğin, daha geniş lastikler genellikle tohum ekerken veya zemin yumuşak olduğunda daha uygundur. Buna karşın, dar lastikler tarlanızdaki mahsul sıraları arasında geçişinizi kolaylaştırır.

Ve bu süreç yılda birkaç kez olabileceğinden, lastik değişimi yapmak yerine, tekerlekleri bir bütün olarak (lastik + jant) değiştirmek daha basit ve kolaydır. Bu, elbette, ikinci bir teker takımına sahip olmak anlamına gelmektedir.

İkinci teker takımı nasıl seçilir

Farklı genişliklerde iki teker takımı ile lastik değişimini kolayca yönetmek istiyorsanız, yenilerinin çap oranının traktörün aks oranıyla uyumlu olduğundan emin olmanız önemlidir.

Ön tekerlekler arka tekerleklere göre daha küçük bir çapa sahip olduğu için aynı hızda dönmezler. Aks oranı, ön tekerleklerin dönüş hızı ile arka tekerleklerin dönüş hızı arasındaki orandır. Örneğin, 1,5’lik bir aks oranı, ön tekerleklerin arka tekerleklerden 1,5 kat daha hızlı döndüğü anlamına gelir.

Bu oran genellikle üreticiniz tarafından belirtilir. Bunu, daha fazla yük kapasitesi için lastiği genişletmek mi yoksa zemini korumak için basıncı düşürmek mi istediğiniz konusunda sizi bilgilendirecek olan bayinize söyleyin.

MICHELIN Axiobib 2

MICHELIN Axiobib2 teker

pneu MICHELIN AXIOBIB2

Kullanılmayan tekerlekler nasıl saklanır

Bir lastik takımı kullanılmadığında, onu doğrudan güneş ışığından uzak, temiz ve kuru bir yerde saklayın. Bu, kauçuğun erken eskimesini önleyecek ve astiklerinizinl daha uzun performans göstermesini sağlayacaktır.

Aynı traktöre farklı lastikler takılabilir mi?

Az önce açıkladığımız gibi, tarlanızın ihtiyaçlarına uygun olarak farklı lastikler takmak mümkündür. Ancak aşağıda açıklayacağımız gibi her şey mümkün değildir.

Öne ve arkaya farklı lastikler takabilir miyim?

Bir traktörde öne ve arkaya iki farklı lastik serisi takmak teknik olarak mümkündür, ancak bu yalnızca ağır basan husus dikkate alınarak belirli ihtiyaçlara yanıt olarak gerçekleştirilmelidir. Bununla birlikte, serilerin belirli traktör beygir gücü ve kullanım alanları için tasarlandığını unutmayın.

Aynı aksa farklı lastikler takabilir miyim?

Bazı ülkelerde, yönetmelik, traktör aksı ile binek araç aksı arasında herhangi bir ayrım yapılmaksızın, aynı sol/sağ lastiklerin takılmasını gerektirir.

Ancak bu yasal kısıtlamanın geçerli olmadığı bir ülkede yaşıyor olsanız bile, aynı ebata, aynı yük ve hız endeksine, aynı lastik markasına ve aynı aksta aynı menzile sahip olmanız şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca erken aşınmayı önlemek için aynı akstaki iki lastiğin aynı aşınma seviyesine sahip olması da tercih edilir. Bu, aynı aks üzerindeki lastik değişiminin çiftler halinde yapılması gerektiği anlamına gelir.

Aynı aksta aynı traktör lastiği

Aynı aksta aynı lastik

Aşınma nedeniyle lastik değişimi

Aşınma, lastik değişimi için gerçekten önemli bir işarettir. Ve traktör lastiklerinde binek araçlarda olduğu gibi aşınma belirtisi yoktur. Bununla birlikte, aşırı aşınmış lastikler çekiş gücünü riske atabileceğinden ve dolayısıyla yakıt tüketimini artırabileceğinden, lastik aşınması göz önünde bulundurulması gereken bir şeydir, bu da elbette maliyetlerinizi etkilemektedir.

Traktörünüzün çamurlu ve kaygan koşullarda daha fazla zorlandığını fark ettiğinizde, bu, lastiklerin çok fazla aşındığı anlamına gelebilir. Lastik değişimi konusunda bayinize danışmakta gecikmeyin.

Performansı optimize etmek için doğru basınç

Lastiklerim için doğru basıncı nereden öğrenirim?

Çekiş gücünü en üst düzeye çıkarmak, erken aşınmayı önlemek ve lastiklerinizin ömrünü uzatmak için doğru lastik basıncı çok önemlidir. Her zaman doğru lastik basıncına sahip olduğunuzdan emin olmak için, güvenilir bir manometre ile düzenli olarak basıncı kontrol etmenizi ve gerekirse lastiklerinizin basıncını yük ve hıza göre ayarlamanızı öneririz.

Yük ve hıza uygun lastikleriniz için önerilen basıncı bilmiyorsanız, çevrimiçi “MICHELIN AGROPRESSURE” aracımıza başvurabilir ve kendinizi yönlendirme aracımıza bırakabilirsiniz. Aracımız, aks yükünü bilmeseniz bile sadece birkaç saniye içinde her türlü traktör ve ekipman konfigürasyonu için doğru lastik basıncını bulmanıza yardımcı olacaktır.

Traktörünüzün lastik basıncını ne zaman kontrol etmelisiniz?

Tekerleri değiştirirken lastik basıncını kontrol edin

Teker takımınızı daha dar veya daha geniş tekerlerle değiştirmeye mi karar verdiniz? Lastik basıncınızı kontrol etmek için iyi bir zaman. Depoda bulunan teker takımı, en son kullanıldığından beri hava kaybetmiş olabilir. Yeterince şişirilmemiş lastiklerin daha az performans göstereceğini ve daha fazla yakıt sarf edeceğini unutmayın. Doğru lastik basıncına sahip olmak tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Yükünüz değiştiğinde lastik basıncını kontrol edin

Lastiklerinizden mümkün olan en iyi performansı almak için, lastiklerin basıncının traktörünüzün yüküne ve hızına göre ayarlanması gerekir. Örneğin, traktör yolda bir pulluk çekiyorsa, bu, daha yüksek lastik basıncı gerektiren ağır bir yük anlamına gelir. Ancak pulluk tarlaya bırakıldıktan sonra traktörün yükü ve hızı azalır, bu da lastik basıncınızın çok yüksek olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, bu durum size çok kafa karıştırıcı geliyorsa, her zaman lastik için en zorlu koşulu seçin ve ilgili maksimum basıncı ayarlayın.

Lastik değişimi: hangi lastikleri seçmeli?

Doğru tip traktör lastiklerini seçmek, tarımsal faaliyetlerinizi optimize etmede çok önemlidir. Farklı araziler, toprak koşulları ve görevler; optimum çekiş gücü, denge ve uzun ömür sağlamak için belirli lastik özellikleri gerektirir.

Doğru seçimi yapmanıza yardımcı olması için lastik bulucu aracımıza göz atın:


Daha fazla tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Lastik seçim kılavuzumuzu keşfedin.

Güncel olmayan bir Web Tarayıcısı kullanıyorsunuz.

Web sitesi tarafından desteklenmeyen bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Bu, bazı işlevlerin amaçlandığı gibi çalışmayabileceği anlamına gelir. Bu durum, sitede gezerken garip davranışlara neden olabilir.

Bu web sitesinden tam olarak yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya yükseltin/yükleyin

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+