yol ve tarla için traktör hibrit lastikleri kullanmalı mıyım?

yol ve tarla için traktör hibrit lastikleri kullanmalı mıyım?

Yol ve tarla için traktör hibrit lastikleri kullanmalı mıyım?

Traktörünüzü yolda olduğu kadar tarlada da mı kullanıyorsunuz? Bu iki ortamda lastiklerinizden almanız gereken performans aynı değildir. Traktörünüzü her ikisine de uyum sağlayabilen hibrit lastikler ile donatmalı mısınız? Yoksa iki arazi türünden biri için tasarlanmış standart traktör lastiklerini mi tercih etmelisiniz?

Uzmanlarımız sorularınızı bu yazımızda yanıtlıyor.

Tarım: değişen ihtiyaçlar

2000'li yılların başlarına kadar traktörlere ister tarla ister yolda tüm kullanım alanları için benzersiz performansa sahip klasik, standart lastikler takılıyordu.

Pulluğu tarlasına götürmesi gereken bir çiftçi, onu yüksek lastik basıncı gerektiren traktörüyle taşıdı. Ancak araç tarlaya indiğinde, traktör lastiğinin basıncı artık yeterli değildi.

Tarlada yüksek basınç; daha düşük performans, sınırlı tarımsal verim ve toprak sıkışması oluşması anlamına geliyordu. Aksine, aşırı yük ile yolda düşük basınç (örneğimizdeki pulluk) traktör lastiklerinizi çok çabuk yıpratmış ve daha fazla yakıt tüketimine yol açmıştır.

MICHELIN Evobib yoldan tarlaya

MICHELIN Evobib yoldan tarlaya

Tracteur montés en pneus MICHELIN EVOBIB quitte le champ

Michelin'in hibrit kullanıma yönelik ilk adımı

Bu nedenle Michelin, tarlaya göre basıncı ayarlanabilen yolda da kullanılmasını sağlayacak bir traktör lastiği teknolojisi geliştirmeyi amaçladı. MICHELIN UltraFlex teknolojisi bu şekilde geliştirildi.

Belirli bir yük için standart bir traktör lastiğinden %40 daha düşük basınçta çalışması ve belirli bir basınçta standart bir lastikten %40 daha fazla yük taşıması bekleniyordu.*

Somut olarak, MICHELIN UltraFlex teknolojisine sahip bir traktör lastiği, tarlada standart bir lastiğe kıyasla daha düşük bir basınçla sürüş yapmanızı sağlar, bu da lastiğin zemindeki yüzey alanını artırır, çekiş gücünü ve dolayısıyla verimi artırırken toprak sıkışmasını önemli ölçüde azaltır. Basınçta herhangi bir değişiklik yapmadan traktör, standart bir lastiğe kıyasla daha ağır bir yük taşıyarak yolda da sürülebilir.

Az önce açıkladığımız gibi, tarlanızın ihtiyaçlarına uygun olarak farklı lastikler takmak mümkündür. Ancak aşağıda açıklayacağımız gibi her şey mümkün değildir.

CTIS: hibrit kullanıma yönelik ikinci bir adım

Yol ve tarla arasındaki basınç ayarı birçok çiftçi için bir sorun olduğundan, yeni bir teknolojik gelişme ortaya çıkmıştır: CTIS (Merkezi Lastik Şişirme Sistemi) **.

Bu sistem, traktör kabininden ayrılmadan basıncı akıllıca ve kolay bir şekilde yönetmeyi mümkün kılmıştır.

** CTIS yalnızca belirli ülkelerde kullanılabilir. Daha fazla bilgi için bayinize danışın.

Hibrit kullanım için üç traktör lastiği

Artık teknolojik devrim hakkında daha fazla bilgi edindiğinize göre, ihtiyaçlarınıza en uygun lastiği seçmenizde size yardımcı olacağız. Çözümlerimizin tamamı çok amaçlıdır, ancak seçimi yapmanızdaki fark, traktörün en önemli kullanımında yatmaktadır. Aşağıda 3 hibrit araba lastiği sunuyoruz ve kullanımınız için en uygun olanı nasıl seçeceğinizi açıklıyoruz.

1. Yol ve tarla için optimize edilmiş hibrit lastikler

Bazı çiftçiler, her iki yüzeyde de çok fazla zaman harcarken tarlada olduğu kadar yolda da iyi performans sağlayabilen hibrit bir araba lastiğine ihtiyaç duyuyordu.

CTIS’in (Merkezi Lastik Şişirme Sistemi) ** icadından sonra Michelin bunu, iki güçlü çalışma noktasına sahip 2'si 1 arada bir lastik olan MICHELIN EVOBIB lastiğini yaratarak mümkün kıldı: tarla ve yol.

MICHELIN EVOBIB lastik sizin için doğru seçim mi?

MICHELIN Evobib, yol ve tarlada kullanıma uygun hibrit lastiklerdir

MICHELIN Evobib, yol ve tarlada kullanıma uygun hibrit lastiklerdir

Yoldaki ve tarladaki performans arasında iyi bir denge sağlayan hibrit lastiğe ihtiyacınız varsa, MICHELIN EVOBIB şüphesiz sizin için iyi bir lastik seçimidir.

Bu lastik yolda, yakıt tüketimini azaltır ve uzun ömürlülüğü, aşağıda sunduğumuz yolda kullanıma yönelik traktör lastiğimiz MICHELIN ROADBIB lastiği ile aynı şekilde korunmuş olur.

Tarlada, normal şartlar altında MICHELIN EVOBIB lastik, aşağıda sunduğumuz tarla hususunda traktör lastiğimiz MICHELIN AXIOBIB2 lastik ile aynı performansı sunar.

MICHELIN EVOBIB lastiği CTIS gerektirir**

MICHELIN EVOBIB lastiğini kullanmak için traktörünüze uzaktan şişirme sistemi (CTIS**) takılmalıdır. Traktörünüzü satın alırken bunu bir seçenek olarak seçmediyseniz Michelin Kitini* takabilirsiniz.

2. Yolda daha iyi sürüş için tasarlanmış hibrit lastikler

Bazı çiftçiler ve yükleniciler, işleri (ekim, hasat...) arasındaki yolda çok zaman harcarlar. Ancak konvansiyonel traktör lastiklerinin sırt deseni bu sürüşleri gürültülü ve rahatsız edici hale getirmiştir.

Yol lastikleri konusunda çok fazla deneyime sahip olan Michelin, tarlalarda işlerin yerine getirilmesine izin vererek bu tür kullanım alanlarına yönelik daha uygun bir traktör lastiği tasarlamaya karar vermiştir. Sonuç, MICHELIN ROADBIB tarlada da kullanılabilen bir yol traktör lastiğidir.

MICHELIN ROADBIB lastiği sizin için doğru seçim mi?

MICHELIN Roadbib, yola uygun traktör lastikleridir

MICHELIN Roadbib, yola uygun traktör lastikleridir

Zamanınızın 80'ini yolda römork çekerek, yakıt tüketimini yakından takip ederek ve zamanınızın %20'sini çok zor olmayan koşullarda tarlalarda geçiriyorsanız, MICHELIN ROADBIB lastiği tam size göre.

Bu traktör lastiği tarlalarda kullanılabilir, ancak zor koşullarda yüksek çekiş gücü sağlayamaz. Daha çok yeterli yakıt tüketimiyle yollarda kullanıma uygundur, yolculuk sırasında iyi konfor sunar ve standart bir lastikten daha uzun süre dayanması beklenir.

MICHELIN ROADBIB lastiği CTIS ile uyumludur**

Yoldan tarlaya geçerken basıncı yönetmeyi kolaylaştırmak ve bunun tersini gerçekleştirmek için bu lastik CTIS* ile uyumludur, ancak bu bir koşul değildir.

3. Tarlada daha iyi sürüş için tasarlanmış traktör lastikleri

Michelin, başlıca kullanım alanı tarla olan MICHELIN AXIOBIB2 lastiğini geliştirmiştir. Bu traktör lastiği, ağır işler ve 160 ila 550 CV arası traktörler için yüksek çekiş kapasitesi sunar, ancak Michelin Ultraflex teknolojisi sayesinde yolda da kullanılabilir.

MICHELIN AXIOBIB2 lastiği sizin için doğru seçim mi?

MICHELIN AXIOBIB2, tarlaya uygun traktör lastikleridir

MICHELIN AXIOBIB2, tarlaya uygun traktör lastikleridir

Zamanınızın çoğunu tarlada, bazen de zor koşullarda geçiriyorsanız ve optimize edilmiş çekiş gücü ve üretim arıyorsanız, MICHELIN AXIOBIB2 lastiği sizin için doğru seçimdir.

MICHELIN Ultraflex teknolojisi sayesinde bu lastik tarlada düşük basınçta çalışabilir, toprak sıkışması ve çekiş gücü açısından iyi performans sunarak üretkenliğin artmasını sağlar.

MICHELIN AXIOBIB2 lastiği CTIS ile uyumludur**

Yolda lastik basıncını yönetmeyi kolaylaştırmak için bu traktör lastiği CTIS ile uyumludur, ancak bu bir gereklilik değildir.

Düşük güçlü traktörler için alternatif

Tarımsal veya endüstriyel elleçleme veya kışın işlerde çalışmak için düşük beygir gücüne sahip bir traktör kullanıyorsanız, sizin için çok yönlü bir alternatif vardır: MICHELIN CrossGrip lastik; yolda, çimende ve karda kullanıma yönelik hibrit bir lastiktir.

Verimlilik ve çekiş gücü açısından küçük traktörler, beko loderler, yükleyiciler ve teleskopik forkliftlerin hepsi bu lastiklerle donatılabilir.

Kullanıma bağlı olarak en uygun rengi seçebilirsiniz:

  • Yoğun yol kullanımı için SİYAH
  • Çayırlarda ve çimlerde iyi yol tutuşu için YEŞİL
  • Karda iyi yol tutuşu için BEYAZ
Yasal Bildirimler

* Standart lastiğe karşı VF (Çok Yüksek Fleksiyon) lastik arasındaki normal boşluk. VF lastik, ETRTO (Avrupa Lastik ve Jant Teknik Organizasyonu) ve TRA (Lastik ve Jant Birliği, ABD) tarafından onaylanmış standart bir işarettir.

** CTIS yalnızca belirli ülkelerde kullanılabilir. Daha fazla bilgi için bayinize danışın.


Daha fazla tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Lastik seçim kılavuzumuzu keşfedin.

Güncel olmayan bir Web Tarayıcısı kullanıyorsunuz.

Web sitesi tarafından desteklenmeyen bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Bu, bazı işlevlerin amaçlandığı gibi çalışmayabileceği anlamına gelir. Bu durum, sitede gezerken garip davranışlara neden olabilir.

Bu web sitesinden tam olarak yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya yükseltin/yükleyin

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+