Biçerdöver için doğru tarım aracı lastikleri nasıl seçilir

Biçerdöver için doğru tarım aracı lastikleri nasıl seçilir

Biçerdöver için doğru tarım aracı lastikleri nasıl seçilir?

Bildiğiniz gibi hasat bekleyemez. Zamanı geldiğinde, hava koşulları nasıl olursa olsun biçerdöveriniz ile hasatınızı yapabilmelisiniz. Bazı zirai lastikler hasat için diğer lastiklerden daha uygundur ve ıslak zeminde bile beklenen performansı sağlar. Biçerdöveriniz için doğru zirai lastikleri nasıl seçersiniz?

Uzmanlarımızın size yol göstermesine izin verin.

Hasar koşulları

Tahıl, ertelenemeyecek bir müdahale süresi içinde doğru zamanda hasat edilmelidir. Yağışlı dönemler zemini daha yumuşak ve çamurlu hale getirir, bu da özellikle yeterince iyi zirai lastik takmadıysanız tarlalarda çalışmayı daha karmaşık hale getirir.

Biçerdöverinizin önünde çeker tekerlekleri ve arkasında direksiyon simidi vardır. Ve görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmelerine yardımcı olmak için, zemin ıslakken bile bu sınırlı fırsat penceresinde etkili bir şekilde performans gösterecek uygun zirai lastiklerle donatılması tavsiye edilir.

Lastiklerinizi doğru kriterlere göre seçerseniz, hasat döneminde en zor koşullarda bile iyi performans elde edebilecek ve dolayısıyla toprağınızı koruyabilecek ve veriminizi optimize edebileceksiniz.

Seçim kriterleri

1. Doğru ebatlar

Her şeyden önce, makineniz için olası ebatlara dikkat edin. Üreticiler, biçerdöverinize yeni bir zirai lastik takmaya karar verdiğinizde karşılanması gereken çok özel ebatları şart koşar.

Makinenizin hasattan önce ve sonra yolda seyahat etmesi gerektiğinden, toplam genişliğinin karayolu kanununun izin verdiği sınırlar içinde kalmasını sağlamak da önemlidir.(1)

Öncelikle istediğiniz lastik çapını seçmeniz gerekir: daha yüksek bir çap, daha uzun bir ayak izi, dolayısıyla daha iyi toprak koruması ve hareketlilik anlamına gelir. Ve elbette, seçiminizi yaparken ön ve arka çaplar arasındaki oranın dikkate alınması gerekir.

Aşağıda sizlere Terranimo® simülasyonundan bir toprak gerilme haritası karşılaştırması örneği göstereceğiz:

Sol lastik : VF900/60R32 CEREXBIB2 (1,9 m çap), 15.000 kg ve 2,6 bar

Sağ lastik : VF900/60R42 CEREXBIB2 (2,12 m çap), 15.000 kg ve 2,1 bar.

Basınç, 15.000 kg ve 10 km/sa döngüsel hız için önerilen basınçtır. Daha düşük çap, zeminde çok daha fazla strese yol açar.

Toprak gerilme haritası karşılaştırması:

2,6 bara karşı 2,1 bar

Toprak derinliği (m)

Toprak gerilme haritası karşılaştırması : 2.6 bar mı 2.1 bar mı

Soil stress map comparison

Yol boyunca (m)

Gerilme (bar)

Sonra genişlik: Daha geniş lastikler tarlada üretkenliğinizi artırabilirken, aynı zamanda yolda makinenin genişlik sınırlarını aşma riskini de artırır. Lastik genişliğini seçerken bu dengenin göz önünde bulundurulması gerekir.

2. İyi çekiş gücü

Hasat için iyi havayı bekleyemeyeceğiniz için ıslak ve çamurlu koşullar da dâhil olmak üzere her türlü hava koşulunda verimli bir şekilde çalışabilmeniz gerekir. Bu nedenle, zirai lastiklerinizin zor koşullarda bile rekolte hedeflerinizi karşılaması için iyi çekiş gücü önemli bir kriterdir.

Lastikleriniz tarlada iyi bir hareket kabiliyeti sağlamalı ve biçerdöver için iyi bir denge sağlamalı ve elbette toprağa zarar vermemelidir.

Biçerdöver lastikleri seçerken iyi çekiş gücü önemli bir kriterdir

good traction is an essential criterion when choosing combine harvester tyres

3. Düşük basınç

Biçerdöver gibi ağır makineler kullanılırken toprak sıkışması bir sorun haline gelebilir. Sıkışmayı sınırlamak için makinenizin düşük basınçta çalışabilmesi gerekir... sadece önde değil.

Arkada da

Biçerdöverde ön ve arka lastikler birbirinden farklıdır. Tahrik aksı olduğu için ön aksı tercih etmek isteyebilirsiniz ve basıncı düşürüp toprağınızı koruyabilmeniz için mümkün olan en geniş tarım aracı lastiklerini takabilirsiniz.

Bununla birlikte, arka aks da çok önemlidir: görevi sadece biçerdöveri döndürmek değil, aynı zamanda yükü taşımaktır. Arka bölüm için en ucuz tarım aracı lastiklerini seçmek kesinlikle maliyeti düşürecektir, ancak bu lastikler sıkıştırma oluşturarak öne takılan lastiklerin toprak koruma faydalarını ortadan kaldıracak daha yüksek bir basınca ihtiyaç duyabilirler.

Biçerdöverinizin hem ön hem de arkasında yer alan yüksek kaliteli tarım aracı lastikleri, üretkenliği en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olur.

High-quality agricultural tyres at both front and rear of your combine harvester help maximise productivity.

Young farmers in soybean fields before harvest

Bu nedenle, bu maliyet düşürücü seçim, uzun vadede veriminiz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Biçerdöverinizin hem ön hem de arkasında yer alan yüksek kaliteli tarım aracı lastikleri, daha fazla üretkenlik için önerilen bir yatırımdır.

4. İyi yük kapasitesi

Tüm çiftçiler gibi siz de muhtemelen üretkenliği en üst düzeye çıkarmak isteyeceksiniz. Hazneniz ne kadar büyükse, mahsulünüzü tarlanın kenarına boşaltmak için o kadar az zaman harcarsınız. Ancak daha büyük bir hazne aynı zamanda lastikleriniz tarafından taşınan daha ağır bir yük anlamına gelir. Mümkün olan en düşük basınçta ağır bir yük taşıma yetenekleri bu nedenle doğru tarım aracı lastiklerini seçmek ve veriminizi en üst düzeye çıkarmak için önemli bir kriterdir.

5. Sağlamlık

Lastiklerinizi anız, metal parçalar veya diğer unsurlardan zarar görebileceği yerlerde kullanırken dayanıklılık elbette çok önemli olacaktır. Ayrıca, biçerdöverler sadece hasat için kullanıldığından lastikler çok uzun süre makinede kalır, bu nedenle bu dayanıklılığın zamanla devam etmesi gerekir. Bu nedenle, hasat sürecinizi engellemek yerine kullanım ömürleri boyunca hasarlara dayanabilen sağlam tarım aracı lastikleri seçmenizi öneririz.

Biçerdöveriniz için en iyi MICHELIN tarım aracı lastikleri

Michelin, özel hasat ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış verimli lastikler geliştirmek için yukarıdaki tüm hususları dikkate almıştır. Ve bunları yerine getirmek için iki lastik serisi tasarladık: MICHELIN MEGAXBIB lastik ve MICHELIN CEREXBIB lastik. Bu iki seri arasında ne gibi farklar var? Aşağıda sizlere bunu açıklıyoruz.

MICHELIN MEGAXBIB & MICHELIN MEGAXBIB2 lastikler

MICHELIN MEGAXBIB2: ntry-level range for harvester

michelin megaxbib2 entry level range for harvester

Bu, Michelin'in temel hasat ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış giriş seviyesi serisidir. Bu serinin başlıca avantajları:

  • sağlamlık
  • yük taşıma kapasitesi
  • iyi denge
  • iyi çekiş gücü

MICHELIN MEGAXBIB lastik dayanıklı olsa da, MICHELIN MEGAXBIB 2 lastik daha sağlam olacak şekilde tasarlanmıştır ve etkin yol tutuşuna sahiptir. Giriş seviyesi bir model için iki mükemmel seçenek. MICHELIN MEGAXBIB lastik versiyonu, ihtiyacınız olan lastik ebatlarına bağlı olacaktır.

MICHELIN CEREXBIB 2 lastik

MICHELIN MEGAXBIB lastiğe kıyasla daha gelişmiş avantajlar için premium teklifimizi göz önünde bulundurmanızı öneririz: MICHELIN CEREXBIB 2 lastik. İşte nedeni:

MICHELIN CEREXBIB2: premium offer for harvester

michelin cerexbib 2 premium offer for harvester

Toprağınızı daha iyi korur

Bu lastik, VF (Çok Yüksek Fleksiyon) standardını karşılayan MICHELIN Ultraflex teknolojisi ile toprak koruması için ideal bir seçimdir. Güçlendirilmiş yanaklar daha fazla esneme sağlayarak %40 daha fazla yük taşımasına veya aynı yük için basıncı %40 azaltmasına olanak tanır.(2)

Çeşitli çalışmalar, MICHELIN UltraFlex teknoloji lastikleri kullanımının tarımsal verimi yılda %2 ila %6 arasında artırdığını ortaya koymuştur.(3)

Düşük basınçta lastiğin ayak izi daha uzundur, bu nedenle çekiş gücünü optimize etmenin yanı sıra toprağınızı da daha iyi koruyabilir. Bu lastik türü, zor koşulların veriminizi etkilememesi için ıslak zeminde bile çalışmak üzere idealdir.

Yük desteği sağlar

MICHELIN CEREXBIB 2 lastik, tarlalarda döngüsel yüklerle çalışan biçerdöver gibi makinelerde yük desteğine sahip olmanızı sağlayan CFO (Döngüsel Tarla Operasyonu) standardıyla da uyumludur. Örneğin, 2,8 bar basınçta ve 10 km/sa döngüsel hızda, 40 km/sa'de MICHELIN CEREXBIB 2 (VF 710/70 R42) 4 tonun üzerinde yük taşıyabilir.

CFO+ sertifikalı MICHELIN CEREXBIB 2 lastik ile Michelin, 10 km/sa'lik (bir biçerdöverin ortalama çalışma hızı) bir tarla hızı için ek bir yük bonusu sunabilmektedir.(4)

CTIS ile uyumludur*

MICHELIN CEREXBIB 2, CTIS (Merkezi Lastik Şişirme Sistemi) ile uyumludur, böylece lastiklerin basıncını kullanımınıza (tarla/yol) uyacak şekilde kolayca ayarlayabilirsiniz. Doğru basınç konusunda herhangi bir şüphenizin olması durumunda, makineniz için hangi basıncı kullanmanız gerektiğini size sadece birkaç tıklamayla söyleyecek olan MICHELIN AGROPRESSURE aracımızı kullanabilirsiniz.

Yasal Bildirimler

(1) İzin verilen maksimum genişlik ülkeden ülkeye değişebilir.

(2) Standart lastiğe karşı VF (Çok Yüksek Fleksiyon) lastik arasındaki normal boşluk.

(3) 2013 ila 2017 yılları arasında BK’da Harper Adams Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışma, MICHELIN ULTRAFLEX tekonolojisinin tarımsal verimliliği %2 ila %6 oranında artırdığını göstermektedir. Bu sonuçlar, 2015 yılında Amerika Birleşik Devletleri (Illinois) ve 2018 ila 2021 yılları arasında Brezilya’da (Mato Grosso) yapılan benzer çalışmalarla doğrulanmaktadır.

(4) MICHELIN CEREXBIB 2, standart pazar normu olan ETRTO (Avrupa Lastik ve Jant Teknik Organizasyonu) tarafından CFO+ sertifikasına sahiptir.

* CTIS yalnızca belirli ülkelerde kullanılabilir. Daha fazla bilgi için bayinize danışın.


Daha fazla tavsiyeye mi ihtiyacınız var? Lastik seçim kılavuzumuzu keşfedin.

Güncel olmayan bir Web Tarayıcısı kullanıyorsunuz.

Web sitesi tarafından desteklenmeyen bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Bu, bazı işlevlerin amaçlandığı gibi çalışmayabileceği anlamına gelir. Bu durum, sitede gezerken garip davranışlara neden olabilir.

Bu web sitesinden tam olarak yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya yükseltin/yükleyin

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+