Toprak sıkışması nasıl azaltılır?

How to reduce soil compaction

sculpture pneu MICHELIN AXIOBIB2

Toprak sıkışmasının azaltılması

Lastikler toprakla doğrudan temas halindedir, bu nedenle sıkıştırma ve tekerlek izi oluşumu üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir.

Toprak sıkışması nedir?

Toprak sıkışması, başlıca toprak hasarı süreçlerinden biridir: Gittikçe ağırlaşan tarım makineleri, genellikle zor hava koşullarında toprak üzerinde hareket ettiğinde ortaya çıkar. Bu sıkışma; toprağın doğası, suyun içeriği, mahsul türleri ve yüzeye uygulanan yük ile bağlantılıdır.

Tarım ekipmanlarının tekrarlanan geçişleri, toprağın sıkışmasını ve makaslanmasını sağlar, böylece havalandırma, sızdırma ve mahsul kökü penetrasyonu kapasitesini azaltır. Toprak sıkışmasının ekonomik etkisi önemlidir: mahsul veriminde azalma, hastalık oluşma riski ve önemli miktarda yakıt ve zaman harcanan tarlayı sürme ve/veya toprak sıkışmasını önleme gibi yenileme çalışmaları yapma ihtiyacı.

Toprak sıkışması, başlıca toprak hasarı süreçlerinden biridir

Soil compaction is one of the principal soil damage processes

soil with tire tracks

Tekerlek izi, toprakta yer alan uzun bir girintidir

A rut is a longways indentation in the soil

picture of a rut in a field

Tekerlek izi oluşumu nedir?

Tekerlek izi, tarım makinelerinin geçerken içine batmasına neden olan toprak üzerinde oluşturduğu uzun bir girintidir. Çamurlu zeminde tekerlek izi oluşumu önemli bir konudur.

Tekerlek izi oluşumunun mahsulün büyümesiyle ilgili yıkıcı sonuçları vardır: tekerlek izi içinde hiçbir şey büyümez, bu nedenle net bir verim kaybını temsil eder.

Tekerlek izi, bitkileri oksijensiz bırakabilen ve hastalık gelişimini teşvik edebilen su durgunluğunu teşvik eder.


Tekerlek izi ayrıca tarım makinelerinin daha fazla enerji sarfetmesine neden olur. Bir tekerlek izinin derinliği, bir tarım lastiğinin sürekli tırmanmak zorunda olduğu bir “basamağa” benzer. Bu, yakıt tüketiminin artması anlamına gelir. Önemli bir tekerlek izi oluşumunun neden olduğu tarladaki hasarın giderilmesi gerekecektir. Bu, zaman ve yakıt sarf edilen toprak yenileme çalışmalarının yapılması anlamına gelir.

Zemine doğrudan temas eden bir lastik, toprak sıkışmasını ve tekerlek izi oluşumunu sınırlamaya yardımcı olan bir çözüm sunar. Bir tarım lastiği, çok düşük basınçlarda oldukça ağır yükleri taşımanıza imkan sağlıyorsa bu çözümü sağlayabilir. Lastikteki basınç, toprağa uygulanan ortalama basınca yakındır. (Ör. lastikteki basınç 1 bar (14,5 psi) ise, lastiğin toprağa uyguladığı basınç yaklaşık 1 lb/mt2 inç veya 1 kg/cm2 olacaktır.) Bu nedenle, lastik hava basıncı ne kadar yüksek olursa, toprağa uygulanan basınç o kadar yüksek ve sıkıştırma ve tekerlek izi oluşumu o kadar yüksek olur. Tarım makinesi lastikleri kayma yaptığında toprak sıkışması daha da kötüleşir – bunu önlemek için iyi bir yol tutuşuna sahip olmaları şarttır!

Michelin'in önerisi

Michelin, toprak sıkışmasını önemli ölçüde azaltmaya ve tarım araçlarının çekiş kabiliyetini artırmaya yardımcı olan tarım lastikleri geliştiriyor.

Öneri 1: Geniş, "büyük hacimli" lastikleri tercih edin

Lastik genişliğinin toprak sıkışması üzerinde etkisi vardır! Geniş ve büyük hacimli lastiklerin amacı, "standart" bir lastikle aynı dış çapı ve dönüş çevresini korurken aynı yükteki basıncı azaltmak ve daha iyi bir çekiş gücü seviyesi sağlamaktır. İlk başta standart lastiklerle donatılmış bir traktöre geniş veya büyük hacimli lastikler takılabilir. Michelin, geniş ve büyük hacimli seriler geliştirmiştir:

  • MICHELIN OMNIBIB 620/70 R42 160D TL ve 480/70 R30 141D TL.
  • MICHELIN MULTIBIB 650/65 R42 158D TL ve 540/65 R30 143D TL.
  • MICHELIN MACHXBIB 650/75 R38 169 A8 /169B TL ve 600/65 R28 154A8/154B TL.

Ön lastik başına 1800 kg, arka lastik başına 4000 kg yük ve yolda maksimum 50 km/sa hızla giden 200 beygir gücündeki bir traktör örneğini ele alalım. Orijinal ekipman:

MICHELIN ULTRAFLEX - Protects the soil and reduces your operating costs (EN)

Logo ultraflex Tyre

Öneri 2: Michelin UltraFlex Teknolojilerini Tercih Edin

MICHELIN UltraFlex teknolojisi ile ürün verimini artırmak lastiklerinizle başlar. Buradaki sır nedir? Daha esnek olmasını sağlayan yenilikçi, özellikle sağlam karkas. Sonuç itibariyle, MICHELIN UltraFlex lastikleri ne kadar hızlı çalışırsanız çalışın çok düşük basınçlarda bile ağır yükler taşıyabilir. Hepsi bu kadar da değil: karkasın esnek yapısı daha geniş bir kaplama alanı sağlar ve bu da lastiğin çekiş gücünü artırır. Dolayısıyla:

  • Zamandan ve yakıttan tasarruf edersiniz.
  • Toprağınızı korumuş olursunuz.
  • Ürün veriminizi artırmış olursunuz.
Pneu Michelin axiobib 2 en action

Edito 5 picture axiobib2 0081 at work 6 Help and Advice

Pneu Michelin axiobib 2 en action

tyre-pressure
Şişirme grafikleri

Menzile göre, tarım araçlarınız için ihtiyacınız olan tüm lastik şişirme çizelgelerini buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

Güncel olmayan bir Web Tarayıcısı kullanıyorsunuz.

Web sitesi tarafından desteklenmeyen bir tarayıcı kullanıyorsunuz. Bu, bazı işlevlerin amaçlandığı gibi çalışmayabileceği anlamına gelir. Bu durum, sitede gezerken garip davranışlara neden olabilir.

Bu web sitesinden tam olarak yararlanmak için aşağıdaki tarayıcılardan birini kullanın veya yükseltin/yükleyin

Firefox 78+
Edge 18+
Chrome 72+
Safari 12+
Opera 71+